»Občine so že zdaj imele možnost vpisovanja koncesij, pa tega niso naredile. Enostavno ne vidimo, da bodo občine zdaj, ko se rodnost manjša, razpisovale koncesije, če jih takrat niso, ko bi jih praktično morale, ker niso imele dovolj prostora v javnih vrtcih.«
»Zasebni vrtci, ki delujejo brez koncesije, nastajajo brez volje občine.«
»Kje je logika, da bi morala financirati še nove oddelke pri zasebnih vrtcih brez koncesije?«
»Težnja po spremembi 34. člena zakona o vrtcih obstaja že vrsto let. Gre za želje občin, da bi imele večjo moč odločanja pri tem, ali bi otroka, ki obiskuje zasebni vrtec, financirale ali ne. V združenju, ki vključuje 73 zasebnih vrtcev iz vseh regij, temu ostro nasprotujemo.«
»Če vlada s takojšnjim interventnim odzivom slovenskim občinam, zasebnim vrtcem, ki izvajajo javnoveljavni program, ter zasebnim vrtcem s koncesijo pri dvigu stroškov dela ne bo pomagala, bo s tem popolnoma izničila učinek nedavnega povišanja minimalne plače, breme višjih cen pa bo v celoti padlo na ramena staršev.«
»V zadnjih letih, ko se je začel trend zmanjševanja števila rojstev in posledično manjše generacije predšolskih otrok, prihaja v praksi do situacije, ko je prostih mest v javnih vrtcih dovolj, hkrati pa občine financirajo otroke, vključene v zasebne vrtce.«
»Zasebni vrtci dolga leta reševali stisko številnih staršev, ki niso dobili možnosti vpisa otroka v javni vrtec, zdaj ko se generacije počasi zmanjšujejo, pa odločevalcev ne zanima, kako in ali bodo zasebni vrtci lahko delovali v prihodnosti.«
»V tem obdobju bodo občine, ki imajo podeljene koncesije, morale najti ustrezne rešitve.«
»Nimamo nič proti zasebnim vrtcem, ki lahko dopolnjujejo javno mrežo. A če mora občina obvezno nekaj financirati v 85 odstotkih, se sprašujem, koliko je sploh to zasebno.«
»Zasebni vrtci dopolnjujejo javni sistem in seveda imajo pri tem pomembno vlogo.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju